Ostrov Alonissos

Během několika málo posledních let bývá hottipem v nabídce cestovních kanceláří řecký Alonissos. Leží mezi ostrovy Skiathos a Skopelos, které bývají velmi často označovány coby diamanty ostrovů ve Sporadách.

Z ostrova Alonissos jsou prý k vidění jedny z nejromantičtějších západů slunce ze všech ostrovů Řecka. Ostrov je též součástí jedinečného mořského parku. Přeprava na Alonissos je zajišťována trajekty z blízkého ostrova Skiathos, kde se nachází i mezinárodní letiště.

Alonissos zabírá necelých 63 kilometrů čtverečních a žije zde pouhé 3.000 obyvatel. S největší pravděpodobností i to je důvodem, proč je ostrov prozatím nepoznamenán masovým turismem a na každém kroku z něj vyzařuje klid a pohoda.

Na Alonissu vegetují léčivé rostliny v hojném množství a tak bývá často nazýván přírodní lékárnou. V roce 1992 byl Alonissos uznán národním mořským parkem. Ve vodách kolem ostrova přežívá posledních několik stovek tuleně středomořského.

Na výlet stojí za to vyrazit do obcí Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení a od té doby se legislativa ostrova přemístila do přístavního letoviska Patitiri. Obě obce nejen že umocňují působivou historii ostrova, ale též je tady dobrá příležitost pro nákup upomínkového předmětu nebo si objednat v některé ze zdejších kaváren skvělou řeckou kávu. Kdo rád jí mořské plody, nesmí vynechat ochutnávku čerstvých ryb, které zdejší kuchařští mistři výborně upravují na nejrůznější varianty.