Evia

Ostrov Evia je situován v Egejské moři a je druhým největším ostrovem v této části Egejského moře. Najdeme ho u východního pobřeží Řecka a též je součástí sporadskému souostroví. Jeho délka je necelých 180 kilometrů a počet obyvatel je cca. 217 000.

Symbolem Evie je vrchol Dirfys tyčící se do výšky 1750 metrů, který je zároveň nejvyšším ostrovním bodem. Evia je povětšinou hornatá, což určitě budou kvitovat všichni vyznavači turistiky a procházek po svých. S pevninou je tento ostrov spojen řadou mostů, k dopravě je však možné využít i trajekt. Cesta lodí zabere pouhých 45 minut.

Oblíbené prázdninové městečko Pefki je pojmenováno po borovicích, které se nacházejí po celém ostrově a návštěvníkům skýtají chladivý stín jako ochranu před sluníčkem. V tomto prázdninovém středisku najdou dovolenkáři vše, co k prožití klidné dovolené potřebují. Nalézají tady čisté pláže, průzračně modré moře, pěší zóny s bary a místními hospůdkami. Je tu též malebný přístav. Během hlavní sezóny se tu denně pořádají trhy, kde lze zakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a čerstvě z vody vytažené ryby.

Symbolem tohoto městečka je dlouhá pláž, kde si mohou turisté vypůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je písčitá, někde však jsou kamínky, které postupně přechází do větších kamenů a skal. Pláž je od Pefki oddělena širokou promenádou, která je ideální k dlouhým procházkám. Posedět mohou návštěvníci v některé ze zdejších taveren a vychutnat si pohostinnost místních obyvatel.

Hlavní město bylo pojmenováno Chalkida a momentálně tady bydlí kolem 50 tisíc ostrovanů. Byl tu vybudován průmyslový přístav, který je zajímavou atrakcí pro rekreanty, kteří do těchto míst zavítají během procházky po ostrově. Další zajímavostí je průplav Evoikos, který je široký pouhých 40 metrů. V samotné Chalkidě si určitě nesmí návštěvníci nechat ujít prohlídku historického jádra, muzeí či projít se po pobřeží, kde byly postaveny restaurace, kavárničky a hotely.