Ostrov Chios v Řecku

Ostrov Chios je pátým nejrozlehlejším ostrovem Řecka a nachází se v souostroví Kyklady v Egejském moři. Je nazýván též jako ostrov vůní. Jaký je k tomu důvod? Po celé ploše ostrova rostou jasmíny a pomerančovníky, jež dodávají Chiosu typickou nasládlou vůni. Po celém ostrově rostou ovocné sady, granátová jablka, fíky, pomerančovníky, mandarinky, citrony a nachází se tu i pole s kvetoucími divokými tulipány. Návštěvníci bývají okouzleni jeho nenucenou atmosférou a poutavým mořem s až neuvěřitelně čistou vodou. Ostrov si sebou nese pestrou minulost a byl dokonce i hlavním místem helénské kultury. Žili tu osobnosti historie jako byl Homér, Neophytos Vamvas a plno dalších.

Chios je 213 km dlouhý a zabírá plochu 842 kilometrů čtverečních. Jeho břehy omývají vody Egejského moře. Severní cíp ostrova je jen sporadicky osídlen a nachází se zde nejvyšší vrchol ostrova Mt. Pelinaios, tyčící se do výšky 1.297 metrů. Život na ostrově se točí okolo hlavního města Chio, kde trvale bydlí valná část obyvatel a kde byl vybudován i přístav. Na ostrově Chios je možné spatřit několik středověkých vesniček, stavby jsou v nezměněné podobě, což působí velice romantickým dojmem. Mezi nimi se čas od času najde taverna s chutnými chioskými pokrmy, která na dálku láká kolemjdoucí úchvatnou vůní.

Na Chiosu si návštěvníci mohou volit mezi několika plážemi a vybrat si tu, jež odpovídá jejich požadavkům. Rodiny s dětmi vyhledávají písečné pláže kvůli svým dětem, mladší jedinci rádi tráví čas na plážích s mořskými útesy a pestrým podmořským životem. Míří sem velké množství příznivců sportů, kteří obdivují místní vlny a provozují windsurfing a surfing. Většina pláží má písečný povrch a jen málo jich je oblázkových. Nejpopulárnější pláže jsou asi Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, kde se nachází černé oblázky.

Volný čas na Chiosu představuje naprostý relax. Pláže nejsou přeplněné, nehrozí zde masový turismus a tak si návštěvníci mohou užívat své soukromí. Od jara do podzimu se teploty pohybují kolem třicítky a panuje tu letní sezona. I v průběhu zimy stojí za to Chios navštívit a vypravit se za poznáním zdejší historie a věnovat se pěší turistice.