Ostrov Ios v Řecku

Mezi nejčastěji vyhledávané ostrovy Řecka patří ostrov Ios. Patří do tzv. Kykladských ostrovů a nachází se v Egejském moři obklopen ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Ze Santorini vyplouvá každý den doprava lodí, protože na ostrově nebylo vybudováno letiště. A i když plocha ostrova dělá pouze méně než 100 kilometrů čtverečních, je značně vyhledáván hlavně kvůli své kouzelné fauně a flóře na ostrově, úžasným plážím a bezstarostnému stylu místního života. Obyvatel tady trvale bydlí jen něco málo okolo 2.000.

Lodě z Iosu míří rovněž do Athén, Heraklionu na Krétě nebo k dalším okolním ostrovům. Hlavní město ostrova Ios je Chora.

Dříve zde bylo hlavním způsobem obživy zemědělství, v současnosti se ale hlavním hospodářským odvětvím stává turistický ruch. Turisté, jež na ostrov přijíždějí, vyhledávají hlavně klid a soukromí a to jim zdejší pláže se zlatavým pískem mohou poskytnout.

Do hlavního města sice mají automobily vjezd zakázán, zato je jako stvořené pro příjemné procházky křivolakými uličkami. Chora je proslulá svou starořeckou architekturou, jejímiž nejdůležitějšími rysy jsou bíle nabarvené, hlavně čtyřhranými, domky. Město překypuje celou řadou kavárniček, restaurací, taveren a též obchodů pro nákup suvenýrů.

Na kraji Chory se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Kousek od nich byl vybudován přírodní amfiteátr, ve kterém se pořádají rozličné kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny byly vystavěny po celém území ostrova a bývají považovány za jeho symbol.

Ostrovní pláže jsou údajně ty nejhezčí nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Turisté mohou v poklidu lenošit a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda ke všemu přitahuje potápěče k objevování místního života pod hladinou.

Hotely byly v nedávné době vybudovány především ve středisku Mylopotas. Město se nachází 1,5 km od hlavního města a ke skvělé relaxaci má pro turisty připravenu více než kilometrovou pláž.