Ostrov Ithaka

Ithaka je ostrov v Řecku, náležející k Jónským ostrovům. A i přesto, že se Ithaka řadí spíše k malým ostrovům (jeho rozloha činí pouze méně než 100 kilometrů čtverečních), je dokonalým místem pro odpočinek a skýtá možnost prožít tu velmi příjemných několik dní. Je dlouhý jen asi 30 km, ale i přesto přímo nabádá k detailnímu poznávání místní krajiny ať už ze sedla jízdního kola, po svých nebo vypůjčeným automobilem.

Ostrov Kefalonia, který je známější než Ithaka, leží od Ithaky pouhé 4 km. A protože na Ithace samotné není letiště, většina návštěvníků se k Ithace dopravuje z Kefalonie lodí. Po moři je možné se z Ithaky dopravit též na nedalekou Lefkadu, známé Korfu či dokonce přímo do Řecka do přístavu Patras.

Ostrov není obvykle zařazován mezi nadměrně turisticky vytížené a navštěvované ostrovy. Díky tomu si pořád udržuje svůj nenucený charakter a hlavně permanentní pohodu. Díky vhodnému podnebí je ostrovní příroda prakticky pořád v největším rozkvětu a v velmi často se zde vyskytují borovice, vinice, olivy a cypřiše.

K prozkoumání Ithaky si lze kromě nejrůznějších aut a skůtrů půjčit člun s motorem, na kterém se dá nejen vyrazit na okružní jízdu kolem Ithaky, ale dokonce se vydat na blízké ostrovy. Na nich čeká na návštěvníky klid, pohoda a téměř žádní turisté. Co víc by se mohlo na dovolené splnit? Navíc byly téměř všechny pláže na Ithace oceněny modrou vlajkou za čistotu moře.

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají historické památky a okouzlující středomořská krajina. Zlatým hřebem bývá výšlap na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na mnoha místech je možné spatřit kostelíky tolik rozšířené po celém Středomoří, jež jsou rozesety téměř na každém řeckém ostrově.

Za nákupy je nejlepší zajít do přístavu a stejně tak hlavního města ostrova. Podél malebné zátoky se krčí řady pestrobarevných domečků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro obdivovatele neopakovatelné atmosféry ostrovů Středozemního moře, pro ty, co hledají odpočinek a relaxaci či dokonce neoblomné romantiky je Ithaka jako stvořená.