Řecký ostrov Kalymnos

Ostrov patřící Řecku Kalymnos se nalézá uprostřed Egejského moře a je 4. největším ostrovem skupiny ostrovů Dodekanesos (někdy též Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí zářnou minulost, což jasně dokazuje celá řada různých historických památek, které jsou roztroušeny po celém ostrově. Vedle nich návštěvníkům nabízí značné množství takřka dokonalých pláží a útulné ostrovní vesničky přímo zvou k toulání se po setmění. Ostrov je též známý pěstováním mořských hub a díky vyhlášeným lezeckým terénům jej hojně vyhledávají horolezci.

Kalymnos se nachází poblíž tureckých břehů, na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho reliéf je poměrně kamenitý. Na západním pobřeží se nacházejí malebné zastrčené zátoky a pláže, východní cíp ostrova je spíše pustinou. Celková rozloha ostrova je asi 100 km2. Zdejší klima je klasicky středomořské. V průběhu sezóny se turisté na ostrově budou hřát při teplotách kolem 30°C a déšť tu prakticky neznají.

Hlavním městem na ostrově je Pothia, někdy též označovaná jako Kalymnos. Právě v tomto městě je prakticky všude cítit, že Kalymnos se nachází v samotném centru lovu mořských hub. Během procházek tu turisté nacházejí spousty obchodů a obchůdků, jež tento suvenýr nabízejí. Hlavní je se nenechat oklamat a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba má tmavou barvu a velké množství průduchů.

Ostrov Kalymnos ovšem nabízí řadu dalších míst, která by měl každý turista vidět. Za všechny je třeba zmínit např. dřívější hlavní město Chorio s starodávným hradem a pozůstatky starobylého kostela.

Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím, příjemným zážitkem je též návštěva blízkého ostrova Telendos. Pro horolezce je však cesta na něj doslova povinností. Je zde více než 40 sektorů a ideálním obdobím pro lezení je jaro. Strmé vápencové skály sem lákají odvážlivce z celého světa.