Ostrov Karpathos

Mezi Krétou a Rhodosem se napříč Egejským mořem táhne jako housenka půvabný ostrov Karpathos. Patří do souostroví Dodekanésos a je jeho 2. největším ostrovem. Na severu k němu náleží ještě malý ostrov Saria, v jižní části pak Kasos a Armathia. Symbolem Karpathosu je bující fauna a flóra a řecký nádech bytí. Ostrov měří na délku cca. 50 km, široký je 6 až 11 km. Jeho pobřežní čára měří 160 km a hlavním městem je Pigadia.

Protože Karpathos ještě příliš nezasáhla masová turistika jako blízké ostrovy Kréta a Rhodos, turisté tak zde mohou strávit zcela odlišnou dovolenou než pouze ležení na písečném pobřeží. Karpathos je samý kontrast a je možné říci, že se prakticky jedná o jedno velké horstvo. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a nad mořskou hladinu se tyčí do výšky přes 1.200 m. Zdejší příroda je poměrně pestrá, daří se zde borovicím a prosperují tu cypřiše a olivové háje. Vnitrozemské pláně jsou zarostlé trávou s voňavými bylinami, daří se zde vínu a ovocným stromům.

Díky příznivému klimatu je Karpathos často brán jako doslova ideální místo pro prožití příjemných několika volných dní v Řecku. V průběhu sezóny tady prší jen minimálně a slunečních paprsků si zde dosytosti užije kdokoliv. Pláže jsou většinou písečné, ale občas je možné narazit i na pláž s oblázky. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a je lemována skalisky a zelenými stráněmi.

Křišťálově čistá voda v návštěvnících neodbytně vyvolává představu, že jsou někde v Karibiku a ne ve Středomoří. Mezi oblíbené pláže ještě patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis či Agios Thoros. Na jihu ostrova panují skvělé podmínky pro vodní sporty, hlavně windsurfing.

Kvůli procestování Karpathosu je možné si zapůjčit skútr, motorku nebo auto. V průběhu několika dní je tak možné velmi dobře poznat ostrovní krajinu a Karpathos projet ze všech stran. Vyrazit je možné pochopitelně i na pěší výlety, je ale dobré si zakoupit mapu a chodit jen po vyznačených cestách.