Řecký ostrov Kos

Ostrov Kos v Řecku, též známý pod jménem ostrov slavného Řeka Hippokrata dle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, leží v jihovýchodní části Egejského moře a je součástí Dodekanéských ostrovů.

Ostrov je podlouhlého tvaru a zabírá plochu necelých 300 km2. Jeho délka činí 50 km a široký je asi 2 – 10 km. Žije zde téměř 30.000 ostrovanů, z nichž více než 50% je činná na poli cestovního ruchu.

Siluetu ostrova Kos utváří, na rozdíl od dalších řeckých ostrovů, v první řadě níže položené planiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se vine na jižním břehu. Nejvyšší hora Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 m. Ostrov je sopečného původu a takz toho důvodu se tady nalézá hezká řádka termálních pramenů s léčivými účinky a blahodárným působením na lidský organismus.

Na ostrově je velmi příjemné a stálé počasí. Návštěvníky sem přivádějí hlavně rozsáhlé pláže s jemným pískem či drobnými oblázky s pozvolným vstupem do hezky prohřátého moře, krásná subtropická příroda, vesničky plné romantiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a stejně tak velké množství historických památek.

V první řadě hlavní město Kos, proslavené středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá hojně navštěvovaným místem turistů vydávajících se za poznáním. Nejznámějšímu lékaři dějin byla zasvěcena nejznámější památka ostrova Kos Asklépion. Ten se ve starověkém Řecku stal největší tehdejší zdravotní institucí a v jeho zdech se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Ostrov ale nežije pouze svou slavnou historií, ale též současností. Široké možnosti nákupů najdou turisté v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení ve velkém množství barů, restaurací a taveren.

Ostrov Kos bývá obvykle volen coby výchozí bod pro výlety do Bodrumu v Turecku, jež je od pobřeží ostrova vzdálen pouhé 4 km.