Řecký ostrov Kréta

Ostrov Kréta není jen nejrozlehlejším řeckým ostrovem, ale patří také k nejrozmanitějším. Čisté moře, drsné pohoří a celá řada dalšího bohatství lákají každou sezónu na Krétu na dovolenou velké množství cestovatelů ze všech koutů světa.

Pověst říká, že právě na Krétě se zrodil mocný Zeus. Není ale jediným bohem, který má na Krétě své kořeny. Své stopy zde tu mají bohyně Evropa, Ariadna a celá řada dalších. Pestrost Kréty ovšem nesouvisí pouze s dávnými bájemi. I geograficky poskytuje ostrov svým návštěvníkům jednu zajímavost: turisté si na ostrově mohou zaplavat hned ve 2 mořích. Severní část Kréty omývají vody Egejského moře, naproti tomu jižní pobřeží už náleží k Libyjskému moři.

Zeměpisně se řadí Kréta k těm jižně situovaným, a tudíž i k nejslunečnějším výspám Evropy. Záruka hezkého počasí a slunečních paprsků po celý den je zde téměř absolutní. V průběhu léta zde prakticky neprší a teploty se pohybují nad 25 stupni.

Na jih ostrova míří především dobrodružné povahy. Turisté tu nenajdou totiž hromady pláží, ale na druhou stranu místní pohoří přímo lákají k trekkingu a lezení. Příkré skalní stěny zde končí až u mořské hladiny a těm, kteří vystoupají až na vrchol, poskytnou působivé výhledy do okolí a na nekonečnou mořskou hladinu.

Severní pobřeží zase 100%-ně uspokojí ty, kteří touží po pohodě a odpočinku na plážích s jemným pískem a rádi si užívají slunce. Pro ty, kteří na Krétu přijedou odpočívat, je severní část Kréty doslova Eldorádem na zemi. Navíc na jihu ostrova se nachází hezká řádka míst, jež jsou dokonalým místem pro potápění. Nádherné poklidné zátoky a malebné vesničky navíc přirozenost ostrova jen dokreslují.