Ostrov Lesbos

V severovýchodní části Egejského moře, pouze osm km vzdálen od pobřeží Turecka, leží 3. největší ostrov v řecku Lesvos. Má rozlohu přes 1.600 km2 a jeho obyvatelstvo čítá skoro 85.000 ostrovanů.

Na Lesbosu je velmi úrodná země a proto bývá ostrov též nazýván „ostrov oliv“. Na olivovníky tady návštěvníci ostrova natrefí doslova všude, kde se ocitnou. Hlavní město nese název Mytilene a jeho návštěvníci si v něm mohou prohlížet zbytky starého města, původní architekturu, muzeum a množství nejrůznějších kostelů.

Ostrov Lesbos se za poslední desetiletí téměř vůbec nezměnil a a snahou místních obyvatel je nepodléhat vlivu masového cestovního ruchu. Ale i tak se zde dají najít poměrně rušná střediska, vhodná především pro ty turisty, kteří i během své dovolené požadují, aby to i během dovolené všechno tepe a žije. Ze všech ostrovů Egejského moře se může pochlubit největším počtem slunečních dní v roce a v létě se zde teploty normálně pohybují mezi 35 a 40 stupni.

Lesbos je především hornatý ostrov, ale ani tak netrpí nedostatkem zeleně. Vznikl, stejně jako většina řeckých ostrovů, sopečnou činností. To dokazuje milion let starý zkamenělý les, na který se návštěvníci ostrova jezdí dívat do západní části Lesbosu. Na Lesbos také hodně často míří lidé s problémy kůže a zažíváním, protože tyto nemoci jsou zde léčeny v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos.

Drtivá většina cestovatelů si však ostrov Lesbos vybírá pro svou dovolenou hlavně kvůli jeho nádherným plážím. Hned několik z nich bylo oceněno modrou vlajkou, což jen svědčí o jejich čistotě a kvalitě. Mezi těmi nejlepšími stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri či Skala Kalloni.

Po horkém dni prožitém na vyhřátých plážích je velmi vítanou možností zastavit se v některé z místních hospůdek nebo restaurací a k večeři si pochutnat na některém z vynikajících pokrmů připravených z čerstvých ryb.

Ostrov je velmi populárním ze zdejších prázdninových cílů pro milovníky turistiky. Jen na málo místech lze totiž najít tak půvabnou přírodu jako právě zde. K vidění je zde téměř 300 druhů v otevřené přírodě žijících opeřenců.