Řecký ostrov Rhodos

Řecký ostrov Rhodos bývá řazen do skupiny Dodekanéských ostrovů v západní části Řecka, mezi nimiž jde o největší ostrov. V celém Řecku je pak co do velikosti 4. v pořadí.

Je omýván Egejským mořem ze severu a Středozemním mořem z jihu. Mezi severním cípem ostrova a tureckou pevninou se nachází necelých 10 kilometrů široký průliv. Cestovateli je ostrov Rhodos velmi často volen jako místo pro dovolenou nejen pro své památky, ale i kvůli konstantnímu příjemně teplému klimatu.

V severní část Rhodosu fouká často poměrně silný vítr, a proto sem často vyrážejí vyznavači windsurfingu a kiteboardingu. Pláží s jemným pískem je v této části ostrova pouze několik, většina z nich jsou oblázkové a kamenité. Absence písku je ale stejně tak důvodem, proč je u severní části Rhodosu moře tak dokonale čisté a přímo vybízí k potápění a šnorchlování.

Na obdivovatele památek tady čekají 2 torza hradů Kritini a Monolithos. Z obou je krásný výhled na moře a nedaleké menší ostrůvky. Při návštěvě hlavního města ostrova se vyplatí navštívit geograficky pozoruhodné místo, kde se mísí vody Středozemního moře a moře Egejského.

Na východě se nacházejí hlavně pláže se zlatavým pískem. Z toho důvodu se zde nalézá daleko více hotelů a dalších kapacit sloužících k ubytování turistů než na západním pobřeží. Pláže s vyhřátým pískem preferují převážně rodiny s dětmi, protože poskytují pozvolný vstup do moře.

Podél pobřeží si lze vyzkoušet spoustu vodních sportů a zábavných atrakcí jako je let na padáku taženém motorovým člunem nebo jízda na banánu. Mezi nejpopulárnější letoviska východního pobřeží patří Lindos, Faliraki a Kolymbia.

Byla by škoda nevidět, jak vypadá hezká dlouhá pláž s jemným pískem Tsambika. Protože se u ní nenachází žádný hotel, turisté se na ni dopravují zapůjčenými auty nebo skůtry. Na pláži se ovšem nachází vše pro prožití hezkého odpoledne jako jsou taverny a bary. A pochopitelně tu nechybí sprchy.